Od projektu po montaż

Jak wygląda proces wyposażenia podjazdów, chodnika i schodów zewnętrznych w system przeciwoblodzeniowy?

Podczas dobierania elektrycznego systemu ogrzewania powierzchni zewnętrznych, istotne jest przeprowadzenie dokładnej analizy, aby określić, który produkt najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji projektowej. Warto wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzaj powierzchni, wielkość obszaru do ogrzewania, lokalne warunki klimatyczne oraz oczekiwane efekty.

FAZA WSTĘPNA:

1. Sprawdzenie z jakich warstw i o jakiej grubości będzie zbudowany podjazd/chodnik/schody. Pewne produkty nie mogą być stosowane w określonych typach materiałów i na określonej głębokości. Na przykład projektując podjazd asfaltowy musimy wybrać przewody których konstrukcja i płaszcz ochronny zezwala na układanie w asfalcie i jest to jasno oznaczone przez producenta. Natomiast moc określa na jakiej głębokości dany przewód powinien być zamontowany – trzeba sprawdzić czy dla danej konstrukcji będzie możliwe ułożenie przewodów o wyższej mocy (głębiej) czy możemy ułożyć tylko przewody o niższej mocy (płycej).

2. Sprawdzenie w jakiej fazie wykonania jest podjazd/chodnik/schody, ponieważ pewne przewody/maty nie mogą być zastosowane po wykonaniu określonych prac budowlanych.

3. Przedyskutowanie technologii budowy podjazdu/chodnika/schodów. Chodzi o ustalenie możliwości stosowania zbrojenia, siatek montażowych itp. Na przykład przy zastosowaniu zbrojonej płyty betonowej teoretycznie najlepszym rozwiązaniem będzie samoregulujący przewód grzejny o mocy 90W/m. Jednak musi on być ułożony na siatce zbrojeniowej na określonej głębokości. Pytanie – czy istnieje możliwość zamontowania przewodu na istniejącym zbrojeniu oraz czy jest ono na prawidłowej głębokości czy trzeba budować dodatkową konstrukcję?


PROJEKT

4. Zaprojektowanie systemu ogrzewania zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – typ przewodu, zagłębienie, sposób mocowania, zabezpieczenie odpowiednich powierzchni itp.RAYCHEM- montaż.JPG


MONTAŻ

5. Montaż zgodny z instrukcją montażu. Poza samą instalacją należy zwrócić uwagę również na niezbędne pomiary wykonywane w poszczególnych fazach prac.

6. Uruchomienie i przekazanie systemu do eksploatacji

7. Rejestracja instalacji w systemie gwarancyjnym


Każdy projekt ma swoje unikalne wymagania, dlatego istotne jest znalezienie rozwiązania, które zapewni optymalne i efektywne działanie na długie lata. Przy odpowiednim doborze produktu, można osiągnąć doskonałe rezultaty, zapewniając nie tylko wygodę, ale także oszczędność energii i kosztów eksploatacji.

Masz pytania? Skontaktuj się z ekspertem nVent RAYCHEM!