Dlaczego powinniśmy chronić dachy i rynny zimą?

Ochrona dachów i rynien przed nagromadzeniem śniegu i lodu pozwala zapobiec uszkodzeniom pokrycia dachowego spowodowanym przez stojącą wodę, która przecieka przez wewnętrzne ściany i elementy wykończeniowe.

Zimowe wyzwania - nagromadzanie śniegu na dachach i w rynnach

Zabezpieczenie dachów przed gromadzeniem się śniegu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników. Zalegający śnieg, podczas naprzemiennego zamarzania i rozmrażania, nie tylko niszczy pokrycie dachu, ale także stanowi ogromne obciążenie dla konstrukcji budynku. Systematyczne usuwanie nadmiaru białego puchu jest więc koniecznością i obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Dodatkowo, sople zwisające z rynien i pokrycia dachu stanowią poważne zagrożenie dla przechodniów.

Inny poważny problem mogą stanowić rynny, które, jeśli nie są drożne, nie odprowadzają wody z topniejącego śniegu. A woda, szukając alternatywnego wyjścia, spływa po fasadzie, niszcząc ściany i stropy.

Rozwiązanie problemu gromadzenia śniegu na dachach i w rynnach

Rozwiązaniem problemu jest dobrze dobrany i poprawnie zainstalowany system ogrzewania. Odpowiedni system ogrzewania będzie w stanie skutecznie usuwać nadmiar śniegu z dachu, co w okresie zimowym jest szczególnie ważne. Pomoże również w utrzymaniu drożności rynien i rur spustowych, co jest kluczowe dla prawidłowego odprowadzania wody z dachu oraz zapobiegnie tworzeniu się sopli, stanowiących zagrożenie dla przechodniów.

Podsumowując, system grzewczy odgrywa istotną rolę w utrzymaniu budynków w dobrym stanie technicznym.

Jaki system wybrać?

Jaki system wybrać?

Do ochrony rynien i rur spustowych najlepiej sprawdzi się samoregulujący elektryczny system grzewczy oparty na przewodziewykorzystujący nVent RAYCHEM FroStop Black o mocy 28 W/m w śniegu/lodzie 16 W/m w powietrzu przy 5°C lub nVent RAYCHEM GM-2X o mocy 36 W/m w śniegu/lodzie stosowany do instalacji na papie bitumicznej. Systemy te utrzymują drożność odpływu topniejącego śniegu i lodu, jednocześnie eliminując zagrożenie spowodowane soplami i nawisami lodowymi. Zabezpieczają poszycie dachu, rynien i rur odpływowych przed działaniem zamarzającej wody nagromadzonej pod zalegającym śniegiem. Przewody grzejne układa się prostoliniowo wzdłuż rynien i wewnątrz rur. W rynnach skrzynkowych lub korytach, może zaistnieć potrzeba ułożenia przewodu w kilku liniach.

Do ochrony dużych powierzchni, takichej jak dachy, najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to uniwersalne, stało-oporowe przewody grzejne nVent RAYCHEM GM-2CW i GM-4CW, dostępne w fabrycznie zakończonych zestawach.

nVent-RAYCHEM-EMDR-10.png

Ważnym elementem jest sterownik - nVent RAYCHEM EMDR-10 z czujnikiem temperatury i wilgotności, zapewniający pełną automatyzację pracy. Zintegrowany system jest załączany samoczynnie tylko pod warunkiem jednoczesnego wystąpienia określonych warunków atmosferycznych. Przez większość czasu system jest w trybie „czuwania” co umożliwia najbardziej ekonomiczne wykorzystanie systemu.

RAYSTAT-M5Alternatywny termostat do systemu RAYSTAT-M2

nVent RAYCHEM RAYSTAT-M2 umożliwia ekonomiczne sterowanie systemami ogrzewania rynien, podjazdów i schodów o niewielkich powierzchniach. Łatwy w montażu i obsłudze, sterownik RAYSTAT-M2 skutecznie utrzymuje powierzchnie zewnętrzne, dachy oraz rynny wolne od lodu i śniegu.

Masz pytania? Skontaktuj się z ekspertem nVent RAYCHEM!