Jakie systemy warto ogrzewać i na co zwracać uwagę przy wyborze elektrycznych przewodów grzejnych do ochrony rur?

Zmiany klimatyczne zmuszają nas do przygotowywania się do coraz częstszych ekstremalnych warunków pogodowych, upalnego lata czy mroźnej zimy. Surowa zima może być problematyczna nie tylko dla mieszkańców, ale również dla budynków i ich instalacji. Wiosną często odkrywamy uszkodzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Aby uniknąć awarii i kosztownych napraw, warto zabezpieczyć wrażliwe systemy jesienią.

Efektywne ogrzewanie elektryczne

Najbardziej efektywne jest zastosowanie ogrzewania elektrycznego z inteligentnym sterownikiem np. nVent RAYCHEM RAYSTAT V5, który włącza system tylko podczas ujemnych temperatur. Jest to idealne rozwiązanie, szczególnie w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną lub wykorzystaniem innych odnawialnych źródeł energii.

Elektryczny system grzewczy jest prosty w obsłudze – składa się z przewodów mocowanych na rurach pod izolacją termiczną oraz sterownika z pomiarem temperatury otoczenia i/lub rurociągu. Główne zadania takiego systemu to:

• Ochrona przed zamarzaniem rur z ciepłą i zimną wodą użytkową, instalacji hydrantowej, systemów tryskaczowych oraz instalacji centralnego ogrzewania, np. FroStop Black, ETL (zalecana temperatura utrzymania to około 5 °C),

• Utrzymanie temperatury rur kanalizacji tłuszczowej w celu zapewnienia przepływu medium, np. FS-C10-2X, 31-XL2-ZH (zalecana temperatura utrzymania to około 40 °C)

Często sama izolacja cieplna jest niewystarczająca. Szczególnie w przypadku braku ciągłego przepływu czynnika w instalacji, ogrzewanie elektryczne staje się niezbędne.


Instalowanie Kabli do ochorny rur przed zamarzaniem.pngMiejsce montażu

Przewody mogą być stosowane zarówno do rur metalowych, jak i do tych z tworzyw sztucznych. Układane są one wzdłuż rurociągu pod warstwą izolacji. Moc grzejna, jaką należy dostarczyć w celu skompensowania strat ciepła, a więc jaki przewód i jaką izolację cieplną należy zastosować, obliczamy lub dobieramy na podstawie gotowych tabel strat ciepła.


Parametry

Przy wyborze instalacji grzewczej warto zwrócić uwagę na parametry przewodu. Istotna jest odporność na długotrwałe działanie zadanej temperatury, trwałość oraz rodzaj płaszcza zewnętrznego, który powinien być odporny na czynne substancje chemiczne. Wybierając elektryczny system grzewczy, należy również zwrócić uwagę na moc przewodu oraz maksymalną długość obwodu grzejnego.


Sterowanie

RAYSTAT-V5 (1).pngSterowanie systemem ochrony rur przed zamarzaniem oparte jest na pomiarze temperatury otoczenia, co oznacza, że wystarczy jeden regulator, który może sterować pracą większej liczby obwodów grzewczych. W przypadku systemów grzewczych do rur kanalizacyjnych zawierających substancje tłuszczowe, stosuje się pomiar na każdej rurze oddzielnie – w takim przypadku potrzebny będzie oddzielny sterownik do każdego obwodu grzejnego., np. nVent RAYCHEM RAYSTAT V5 lub Elexant 450C


Systemy ogrzewania elektrycznego są niezbędne do ochrony instalacji wodnych i kanalizacyjnych w budynkach podczas surowych zim. Pamiętaj, że najbardziej efektywne jest ogrzewanie elektryczne z inteligentnym sterownikiem, który włącza system tylko podczas ujemnych temperatur, a jego główne zadania to ochrona przed zamarzaniem rur oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dzięki odpowiedniemu doborowi ogrzewania elektrycznego zima nie będzie już niebezpieczna.

Masz pytania? Skontaktuj się z ekspertem nVent RAYCHEM!