Elektryczny system ogrzewania powierzchni zewnętrznych to bardzo skuteczna metoda na utrzymanie nawierzchni chodników, podjazdów i przejść w stanie umożliwiającym swobodne i bezpieczne poruszanie się.
W niniejszym artykule przedstawimy, na jakie aspekty warto zwrócić specjalną uwagę przy wyborze systemu przeciwoblodzeniowego na podjazd lub chodnik, biorąc pod uwagę rodzaj nawierzchni (beton lub kostka brukowa).
Układając przewody do ogrzewania podjazdów należy zwrócić uwagę na rodzaj przewodu oraz jego moc, ponieważ w oparciu o te parametry określamy głębokość, na której układamy przewód w betonie. Podjazdy betonowe zazwyczaj posiadają w swojej konstrukcji zbrojenie na głębokości około 7 cm i najlepszą metodą będzie umocowanie przewodu do zbrojenia i zalanie betonem. Najlepiej nadają się do tego przewody samoregulujące nVent RAYCHEM EM2-XR o mocy 90W/m, które są bardzo wytrzymałe mechanicznie, a ich moc jest wystarczająca, żeby efektywnie zabezpieczyć podjazd przed gromadzeniem się śniegu i oblodzeniem.
W przypadku przewodów stało-oporowych lub o niższej mocy należy ułożyć przewody płycej. Oznacza to, że trzeba zrobić dodatkową konstrukcję nad zbrojeniem. Przewody stało-oporowe, są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowa konstrukcja podczas zalewania betonem często się wygina, co w efekcie może spowodować nierównomierne lub niewystarczające ogrzewanie powierzchni. Alternatywną metodą będzie wylewnie betonu w 2 etapach, na wylany płycej beton układamy system grzewczy i dopiero wylewamy drugą warstwę.
W tym przypadku przewody grzejne układane są w warstwie piaskowo-cementowej pod kostką. Należy zwrócić uwagę na moc przewodu – im niższa, tym płycej system powinien znajdować się pod powierzchnią (standardowo jest to 3- 5 cm). Grubość kostki betonowej to 5-6 cm i więcej, więc systemy o niższej mocy jednostkowej na metr przewodu będą nagrzewały podjazd dużo wolniej. Przy układaniu kamienia naturalnego o nierównej powierzchni dolnej należy uważać, żeby nie uszkodzić kabla stało-oporowego przy „dobijaniu” nawierzchni.
W naszej szerokości geograficznej zalecana moc instalacji, wystarczająca aby skutecznie odśnieżyć podjazd przy temperaturach rzędu -20°C i niższych to 300 W/m².
Wybór systemu przeciwoblodzeniowego może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą, jest to zadanie łatwe do zrealizowania. Skontaktuj się z ekspertami nVent RAYCHEM, aby uzyskać pomoc i cieszyć się bezpiecznym i komfortowym dostępem do naszej nieruchomości przez cały rok.